Přes čtyři metry vysoká a z jednoho kusu dřeva vyrobená zvonička by měla od léta zdobit turisty vyhlášené a hojně navštěvované Pustevny
Dřevěná stavba, která svým vzezřením vyvolala vášnivé diskuze nejen mezi laickou veřejností, má stát přímo v místě, kde na konci 18. století přebýval zdejší poslední poustevník Felix. Právě podle slova poustevna získaly beskydské Pustevny své jméno.
Lomený oblouk z jednoho kusu
Dub bude opracovaný do tvaru lomeného oblouku jako symbolu sakrálního prostoru, víry a spirituality. Uvnitř tohoto prostoru je vyřezaná silueta člověka. Ta symbolizuje nerozlučnou spojitost víry a lidí, ducha a duše. V lidské siluetě pak bude uložen zvon.
Vzácná kopie zvonu
Ve zvoničce má viset kopie vzácného zvonu, který nyní můžete vidět na obecním úřadě v Trojanovicích. Zmíněný zvon už sice nemá srdce, ale jinak je velmi dobře zachovalý. Podle informací a dostupných zdrojů byl odlit v roce 1738 za vlády Marie Terezie a s největší pravděpodobností na něj zvonil sám poustevník Felix.
Vybudování zvoničky, včetně zemních prací a administrativy, by mělo stát kolem jednoho milionu korun. Část prostředků chce obec Trojanovice získat prostřednictvím internetové veřejné sbírky, která by měla být spuštěná prvního března.
- Témata:
- Pustevny
- Výstavba v Beskydech